Share
March 22 • 03:06 AM
Email/Username:
Password:

Blueberry Stomp draws 136 entries


Lawrence, Boers are pacesetters, Burkland second for local runners



shadow
shadow
August 05, 2009
TRI-CITY AREA — Almont's Patrick Lawrence posted a 16:38.63 time to fend off all Male counterparts and Armada's Lisa Cianciolo registered a 19:23.86 clocking to best all Female entrants last Saturday at the Blueberry Stomp 5K Run Walk.

Here is a rundown of how the competitors fared in their respective age groups that day.

Men

14 and Under - 1) Logan Walker, Imlay City, 25:14.23; and 2) Jacob Martus, unknown, 34:30.08.

15-19 - 1) Don Tobias, Almont, 18:42.09; 2) David Burkland, Almont, 19:05.7; 3) Joel Bock, Almont, 19:48.58; 4) Daniel Marble, unknown, 20:14.19; 5) Brandon Gierman, Dryden, 20:18.18; 6) Matt Van Dyk, Imlay City, 21:18.84; 7) Cody Paupert, Dryden, 21:20.26; 8) Garret Craig, Attica, 21:59; 9) Rodney Dusablon, Almont, 24:10.48; 10) Chris Paluch, Capac, 25:51.81; 11) James Carver, unknown, 27:11.88; 12) Sage Jacques, unknown, 32:30.02; and 13) Zachary Jacques, unknown, 41:08.33.

S_blueberry
shadow
Gary Mason, of Dryden, heads to the finish-line last Saturday at the Blueberry Stomp 5K Run. photo by Kevin Kissane.
20-29 - 1) Lee Fowler, Vassar, 19:58.22; 2) Mark Marble, unknown, 24:10.86; 3) Carl Block, Columbiaville, 26:32.8; and 4) Casey Wearing, Almont, 29:07.05.

30-39- 1) Brent Boers, Capac, 21:04.91; 2) Ryan Miller, Warren, 22:07.55; 3) Derek Dodge, Caro, 22:44.22; 4) Curt McIntosh, unknown, 22:49.47; 5) Rob Cuffey, unknown, 27:25.53; 6) John D'Arcy, unknown, 27:35.28; 7) Ryan King, Almont, 28:27.97; and 8) Gerald Symons, Port Huron, 30:05.61.

40-49 - 1) Duane Culp, Commerce, 21:09.81; 2) Paul Elwart, unknown, 22:13.66; 3) Jeff Vore, Yale, 22:15.22; 4) Mark Suyama, Attica, 22:39.06; 5) Dan Parr, unknown, 22:41.67; 6) Jim Toth, Imlay City, 23:44.23; 7) Mike Couch, Dryden, 24:19.75; 8) Rob Varner, Otter Lake, 24:44.5; 9) Steve Stutzman, Granger, Indiana, 25:20.7; 10) Chris Medaugh, Almont, 28:08.28; 11) Joe Paupert, Dryden, 32:21.47; 12) Gordon Schwab, Imlay City, 34:16.53; and 13) Michael Stafford, unknown, 41:07.05.

50-59 - 1) Joe Lasher, Kimball, 19:56.2; 2) Lehn King, Marlette, 23:47.72; 3) John Schmitz, Attica, 25:57.11; 4) John Morse, unknown, 26:38.05; 5) David Penzien, Attica, 26:52.67; 6) Tom Herwaldt, Imlay City, 27:37.2; 7) Gary Mason, Dryden, 27:56.12; 8) Dale DeNeen, Lapeer, 29:05.88; 9) and Mark Moore, Lapeer, 29:30.

60-99 - 1) Henry Osier, Attica, 23:05.61; 2) Arlen Bates, Lapeer, 27:24.88; 3) George Wood, unknown, 29:28.38; 4) Ed Koenig, Imlay City, 32:55.86; and 5) William MacDonald, unknown, 49:07.48.

Female

14 and Under - 1) Sami Sisson, unknown, 24:45.92.

15-19 - 1) Marie Burkland, Almont, 19:43.59; 2) Lauren Deneweth, Almont, 21:42.05; 3) Mandy Lacertosa, Imlay City, 21:4526; 4) Selina Paupert, Dryden, 23:23.78; 5) Carlie Lawrence, Almont, 23:29.64; 6) Lindsey Van Dyk, Imlay City, 25:38.98; 7) Jaclyn Van Dyk, Imlay City, 25:52.19; 8) Mikayla Pardon, Imlay City; 25:53.08; 9) Sarah Bennett, Imlay City, 25:53.31; 10) Kali Van Dyk, Imlay City, 30:53.53; 11) Alyssa Snyder, Imlay City, 31:18.64; 12) Maddy Couch, Dryden, 31:30.45; 13) Lindsay VanHorn, unknown, 34:50.28; and 14) Carin Harris, unknown, 38:46.38.

20-29 - 1) Alisa Fowler, Vassar, 23:29.22; 2) Sarah Quellmalz, Lapeer, 24:54.69' 3) Stephanie Parnicky, unknown, 26:22.02; 4) Holly Berridge, Otter Lake, 26:31.76; 5) Amy Schmitz, Attica, 26:56; 6) Jean Block, unknown, 27:18.75; 7) Mandy Haag, Cass City, 28:28.62; 8) Jackie Wearing, Almont, 29:07.23; 9) Heather DeNeen, Lapeer, 34:52.81; and 10) Jennifer Bechtel, Lapeer, 40:01.38.

30-39 - 1) Julie Lambert, unknown, 24:57.64; 2) Jennifer Bailey, Caro, 25:50.16; 3) Karla King, Almont, 28:34.95; 4) Patricia Malski, unknown, 28:45; 5) Shelly Bowman, Clifford, 29:08.38; 6) Laura Ellis, Dryden, 29:54.78; 7) Heather Lietz, Imlay City, 30:17.44; 8) Jennifer Kulin, Imlay City, 30:18.25; 9) Lorrie Surchik, unknown, 31:46.5; 10) Laura Griffith, unknown, 31:56.95; 11) Kara Martus, unknown, 34:31.23; and 12) Karen Roszczewski, Attica, 35:35.52.

40-49 - 1) Patty McCormack, unknown, 28:00.44; 2) Trudy Miller, Warren, 29:48.08; 3) Amy Wargo, Attica, 30:04.98; 4) Monica Bickel, Imlay City, 31:14.62; 5) Lori Stoey, Imlay City, 31:21.47; 6) Pati Koenig, Imlay City, 33:19.56; 7) Donnie Dean, unknown, 33:43.55; 8) Carol Van Dyk, Imlay City, 33:54.31; 9) Michele Patuszka, Imlay City, 34:12.88; 10) Dianne Craig, unknown, 34:52.14; 11) Audrey Paupert, Dryden, 34:54.41; 12) Kim Henderrich, unknown, 41:05.97; and 13) Penny Jacques, unknown, 41:07.14.

50-59 - 1) Colleen Davlyn, unknown, 26:38.7; 2) Janet Bechtel, Lapeer, 27:13.55; 3) Sue Mott, Dryden, 27:44.42; and 4) Denise Garner, Almont, 28:33.09.

5K Walk

Male - 1) Phil Sisson, unknown, 40:35.45; 2) Carl Walton, Imlay City, 56:08.62; and 3) John Seiffert, Imlay City, 1:00:34.08.

Female - 1) Amy Akers, Imlay City, 31:03.86; 2) Nicole Robberstad, Imlay City, 40:33.47; 3) Melissa McCombs, Imlay City, 43:09.3; 4) Carol Quimby, Imlay City, 43:43.05; 6) Kayla Roberts, unknown, 45:49.36; 7) Lindsey Roberts, unknown, 45:50.72; 8) Kelsey Ramsey, unknown, 47:24.17; 9) Denise Herwaldt, Imlay City, 47:27.38; 10) Nancy Coscarelli, Attica, 48:44.8; 11) Peggy Warner, unknown, 48:49.12; 12) Kate McDonald, unknown, 49:10.16; 13) Ginger Miller, Imlay City, 51:29.38; 14) June Enneri, unknown, 51:31.36; 15) Cecile Miller, unknown, 51:31.36; 16) Carolyn Hill, Attica, 52:11.84; 17) Sarah Opperman, North Branch, 54:08.84; 18) Kathleen Brady, Attica, 54:11.09; 19) Koleen Adams, Lapeer, 54:17.73; 20) Tracy Hadrich, unknown, 54:18.86; 21) Tricia Dennis, Imlay City, 1:00.27.32; 22) Tillie Ronat, Lapeer, 1:00:30.93; and 23) Mary Lan Seiffert, Imlay City, 1:00:36.73.

Castle Creek
03 - 22 - 19
03:06
Site Search


March
arrow
S M T W T F S
12
3456789
10111213141516
17181920212223
24252627282930
31
Thanks for visiting Tri City Times
Chemical Bank